5 realnych sposobów na dorobienie do domowego budżetu


O tym jak ciężko czasami spiąć domowy budżet nie muszę chyba nikomu tłumaczyć. No chyba, że jesteś prezesem banku.. ;) Wkraczając w dorosłe życie większość z nas styka się z brutalną rzeczywistością: lodówka już nie jest magicznym urządzeniem w którym jedzenie pojawia się kiedy tego potrzebujesz, sprzątania i prania nie załatwi sama woda a i rachunki za prąd wcale nie są miejską legendą i jeśli na czas nie wyciągniesz go ze skrzynki być może dowiesz się, że to wcale nie jest tak że prąd sam płynie do Twojego gniazdka i czasem mogą go nam odciąć a zapewniam Cie coś o tym wiem ;) Wstyd się przyznać ale ja swoje finanse zaczęłam ogarniać dopiero niedawno. Z różnych względów ale to już zupełnie inna historia. Nie odbiegajmy zatem od tematu. Nieważne czy jesteś studentką / uczennicą, której pomagają rodzice, czy osobą pracującą na etacie, która ma deficyt budżetowy. Polecam sprawdzić moje rady każdemu, kto ma odrobinę czasu i chęci do pracy
.

1. Praca dodatkowa z Ogłoszeń.


Jeśli mieszkasz w większym mieście, myślę że nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem takiej pracy na zlecenie. Wystarczy trochę poszperać w internecie. Są agencje oferujące pracę dodatkowe w marketach np. przy wykładaniu towaru lub przy obsłudze kasy. Muszę tu jednak zaznaczyć że nie zawsze należy to lekkich i przyjemnych obowiązków. Praca jako kasjer wymaga szybkich ruchów, śmiałości dobrego, kontaktu z klientem i przy tym odporności psychicznej ( klient potrafi nie raz zmiażdżyć człowieka), trzeba również  rozpoznawać różne rodzaje pieczywa, warzyw i owoców.  Towarowanie zazwyczaj nie ogranicza się do samego wykładania towaru w półki ale również sprzątaniu: myciu regałów, sprzątaniu kartonów, sprawdzaniu terminów ważności, fejsowaniu (nie Chodzi wcale o przeglądanie Facebooka, ale o układanie towaru frontem - twarzą do klienta) oraz innych rzeczach które kierownikowi akurat przyjdą do głowy... No właśnie tutaj bardzo dużo zależy od tego na jakiego opiekuna trafisz na sklepie. Z Doświadczenia wiem, że ciężko spotkać takiego który dokładnie wszystko wytłumaczy i pokaże co i jak. Niestety agencje na sklepy zamawia się wtedy, kiedy już pracownicy etatowi nie dają rady, lub jeśli jest nagła potrzeba typu wizytacja, duża wyprzedaż czy przebudowa. I niestety z reguły pracownikom dodatkowym zleca się najtrudniejsza robotę. Jednak z obserwacji wiem też że jeśli ktoś jest w miarę ogarnięty i szybko łapie o co chodzi, kierownicy w sklepie też to zauważają i taka osoba ma szansę na stałą i lepsza współpracę z marketem . 

W niektórych sklepach można też się załapać jako tzw. Serwisant - merchandiser. Wtedy najczęściej przedstawiciel danej firmy płaci Wam za wykładanie towaru i dbanie o ekspozycję produktów danej marki. Zarobki w tym wypadku są różne i zależą od wielu czynników: wielkości miasta w którym pracujecie, firmy z którą podpisujecie umowę.  obecnie stawki wahają się od 6 do 10 zł za Godzinę pracy.  Często można liczyć na wypłaty tygodniowe lub nawet codzienne, ale często też trzeba czekać na wynagrodzenie ponad miesiąc. Inaczej sprawa ma się przy merchandisingu - tu często obowiązują miesięczne stawki zadaniowe.  Jeśli macie jakieś wątpliwości czy pytania - pytajcie śmiało, biorąc pod uwagę że mam doświadczenie zarówno ze strony sklepu jak i pracownika postaram się wyczerpująco odpowiedzieć.

Kolejną propozycją jest praca przy inwentaryzacjach najczęściej w marketach lub większych sklepach odzieżowych. Zlecenia otrzymujemy w godzinach wieczornych i nocnych. Jest to zajęcie dla osób dokładnych i sumiennych. Firmy, którym sklepy zlecają inwentaryzację często są rozliczane za ilość błędów co negatywnie wpływa na ich wizerunek, więc jeśli osoba zatrudniona często myli się przy liczeniu, nie podejmuje się z nią dalszej współpracy. Polecam zatrudnienie przy inwentaryzacjach w sklepach odzieżowych - czyste warunki i asortyment "dobrze" się liczy. W marketach jak to w marketach - można nadźwigać się przy liczeniu zgrzewek z wodą lub zasnąć przy liczeniu ołówków czy śrubek. Stawki to ok 10-12 zł za godzinę na rękę.


2. Zarabianie na bankach.

Promocje bankowe stały się w ostatnich latach bardzo popularną metodą pozyskiwania klientów i jednocześnie atrakcyjnym sposobem na dodatkowe wpływy do domowego budżetu.  Można zyskać za przeniesienie konta do nowego banku, polecenie konta znajomym czy za aktywne korzystanie z karty czy z systemu płatności blik (zdarza się, że banki zwracają nawet do 5 % naszych transakcji). Należy przy tym być uważnym i dobrze zorganizowanym - żeby uniknąć opłat za konto i otrzymać bonusy trzeba spełnić określone warunki (wpływ na konto w określonej kwocie, transakcje kartą na określoną sumę i inne zawarte w regulaminie ) Moja rada - jeśli nie masz głowy do przelewów i regulaminów - nie baw się w zakładanie kilku kont dla premii.  Poza tym, że nic nie zyskasz to możesz stracić na opłatach za prowadzenie rachunku, obsługę kart itp. W takim wypadku znajdź lepiej jedno konto, najlepiej bez opłat i z zadowalającym money backiem (zwrotem za płatności kartą) i korzystaj bez obaw ;)


3. Praca jako konsultantka 

Jeśli masz w sobie trochę samozaparcia i jesteś osobą komunikatywną możesz spróbować zarobić jako konsultantka. Każdy z nas na pewno zna kilka firm tego typu sprzedających zarówno kosmetyki jak i również artykuły gospodarstwa domowego. W dużym skrócie: zbierasz zamówienia na produkty z katalogu i od każdego zamówienia masz dla siebie określony procent. Im większe zamówienie tym większy rabat (zarobek) dla Ciebie. Żeby zarobić trzeba więc zdobyć klientów, co wcale nie jest takie łatwe, ponieważ obecnie większość produktów mamy na wyciągniecie ręki w sklepach stacjonarnych lub internetowych. Należy również uważać, żeby nie wpaść w pułapkę zamawiania produktów dla siebie "bo okazja, bo się przyda i w końcu jak zamówię więcej to będzie większy rabat". Może się okazać, że nie zarabiamy wcale. 

4. Sprzedaż

Sprzedawać możemy wszystko (no prawie) co znajdziemy w naszym domu. Polecam dokładne przejrzenie naszych czerech kątów w poszukiwaniu rzeczy, których możemy się pozbyć z zyskiem: ciuchów, nie używanych kosmetyków, książek, bibelotów do domu czy sprzętu agd/rtv. Jakiś czas temu pisała o tym Oszczędnicka w swoim wyzwaniu. Polecam ! A wracając do tematu - niepotrzebne nam już przedmioty możemy sprzedawać na portalach typu allegro olx, czy grupy na facebooku a ciuchy polecam na vinted.pl oraz szafa.pl. Wierzcie lub nie - ja na odsprzedaniu swoich nienoszonych ciuchów w kwietniu zarobiłam ponad 700 zł. Możliwości są - trzeba się tylko trochę przyłożyć - dobre zdjęcia, wyczerpujący opis i oczywiście odpisywanie na wiadomości z najróżniejszymi pytaniami o przedmiot - ale w końcu klient nasz Pan ! ;) Patrząc na efekty jestem przekonana, że warto spróbować !


5. Wykorzystaj swoje umiejętności !

Potrafisz wykonywać piękne makijaże ? Znasz się na zdobieniu paznokci ? Spróbuj za drobną opłatą wykonywać swoje usługi. Możesz spróbować zacząć od znajomych, zareklamować się na facebooku a jeśli jesteś w tym naprawdę dobra szybko znajdziesz klientów ! Umiesz szydełkować lub znasz się na szyciu czy drobnych przeróbkach krawieckich ? Dlaczego tego nie wykorzystać ! Być może potrafisz stworzyć piękne ozdoby hand made ? Podaj mi chociaż jeden powód dlaczego nie możesz spróbować ich sprzedawać i tworzyć na zamówienie ? A może jesteś świetną kucharką lub pieczesz wyśmienite ciasta ? Możesz sprzedawać swoje słodkie wyroby lub oferować swoją pomoc przy organizowaniu niewielkich przyjęć od strony kulinarnej. Myślę, że sporo osób byłoby zainteresowanych takimi usługami - nie jedna zapracowana pani domu szuka pomocy przy okazji świąt, czy wyprawianiu urodzin / imienin i z chęcią skorzystałaby z możliwości zamówienia domowego jedzenia, które byłoby alternatywą dla często wykonanych ze sztucznych składników i nie raz drogich potraw z cateringu. Dzisiejszy tekst wyszedł przydługawy ale jak widzicie można realnie dorobić do etatowej pensji - jednak pieniądze nie pojawią się znikąd. Trzeba często sporo wysiłku i pracy. Możesz siedzieć przed komputerem i klikać w reklamy i wypełniając setki ankiet licząc na to, że przelew kiedyś się pojawi, a możesz ruszyć cztery litery i wziąć sprawy w swoje ręce ! Koniecznie podzielcie się ze mną swoimi sposobami na dodatkowe dochody ! 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz